A Századvég nagymintás valláskutatása szerint a társadalom többségéről nem állítható kategorikusan, hogy vallásos, vagy épp vallástalan. Mindösszesen 20 százalék azok aránya, akik markánsan elutasítják a vallásosság minden (mért) tényezőjét, tehát a társadalom négyötöde valamilyen módon, többé vagy kevésbé kötődik legalább a transzcendens hitek valamely aspektusához, vagy akár egy adott valláshoz, egyházhoz, akár individuálisan, akár valamely egyház tanítását követő módon.
Napjainkban egyes vélemények szerint a vallásosság, illetve a hívők aránya, fokozatosan visszaszorul hazánkban, a felmérés azonban árnyalja ezt a képet: nem jelenthető ki, hogy a magyarok elhagynák a vallást. Tény, hogy amennyiben a vallásos érzület oldaláról közelítjük meg a kérdést (vagyis, hogy a megkérdezettek melyik felekezethez tartozónak érzik magukat), akkor azt láthatjuk, hogy a 2011-es népszámlálás óta csökkent a hívő népesség aránya. Ezzel szemben, ha a „hivatalos regisztrációt”, illetve a keresztséget vesszük alapul, elmondható, hogy a 2001-es népszámlálás óta emelkedett a valamely egyházba beavatottak aránya, miközben „nem vallásosnak” pusztán a magyarok 27 százaléka tekintette magát. Szintén nem elhanyagolható, hogy saját bevallása szerint a megkérdezettek kétharmada – valamilyen módon – vallásosként tekint magára: bár az egyháza tanítását csupán a válaszadók közel 16 százaléka követi, a magyaroknak mégis több mint fele a „maga módján” gyakorolja vallását. Érdekesség, hogy, ugyan különbség tehető az egyháziasan hívő és a maga módján vallásos emberek között, ám bizonyos szempontok tekintetében ez utóbbi csoportba tartozók akár vallásosabbnak is tekinthetők, mint az egyházuk tanítását követők. Mindezek fényében megállapítható, hogy a magyar emberek többsége kialakítja álláspontját a vallással kapcsolatban, vagyis alapvetően jelen van a lakosság körében a transzcendens iránti igény.
A keresztény kultúra hazai jelentőségét más kutatások is megerősítik. A vallási kultúra hazai jelentősége jól tetten érthető a Project28 nevű, az Európai Unió valamennyi tagállamára kiterjedő közvélemény-kutatás 2019-es eredményeiben is. A vonatkozó kérdésre adott válaszok alapján a magyar lakosság 79 százaléka szerint Európának inkább meg kellene őriznie keresztény kultúráját, hagyományait, vagyis a kultúrkereszténység igen erőteljesen jelenik meg hazánkban. Érdemes megjegyezni azt is, hogy a vizsgált 28 ország közül 25-ben a válaszadók többsége a keresztény kultúra és hagyományok megőrzése mellett köteleződik el.