
Regős Gábor, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. Makrogazdasági Üzletág vezetője
Regős Gábor, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. Makrogazdasági Üzletág vezetője az elmúlt egy év makrogazdasági folyamatairól beszélt és arról, hogy ezek mennyiben és milyen módon befolyásolták a pénztári szektor teljesítményét:
- Egy-másfél éve már szinte mindenki várt valamiféle válságot a gazdaságban, ami összejött, de nem úgy, ahogy azt mindenki várta: egy egészségügyi válság gyűrűzött át a gazdaságba. A tanulság az lett, hogy az egészségügyi problémát gazdasági oldalról nem lehetett igazán jól kezelni.
- Nagy kérdés lett, hogy a lakosság mer-e költeni vagy inkább takarékoskodik. Makro szinten a kép azt mutatja, hogy nem olyan rossz a helyzet, mélyebbre nézve azt látni, hogy az ágazatok egy része nagyjából ugyanúgy teljesített már a tavalyi negyedik negyedévben, mint a koronavírus-válság előtt (mások a túlélésért küzdöttek).
- A Századvég lakossági felmérése alapján a többség úgy látja, hogy az elmúlt egy évben az ország gazdasági helyzete jelentősen romlott (36,4%), 33,3%-uk szerint pedig kis mértékben romlott. Ez jelentős romlás ahhoz képest, hogy 2020 januárjában a megkérdezettek csak kis része látta ilyen negatívan a helyzetet.
- A megtakarításokkal kapcsolatos válaszokból az látszik, hogy a válsághelyzet nem hozta a megtakarítások csökkenését. A szakember szerint ez azért lehet, mivel a gazdaság egy jelentős része kilábalt a válságból, hosszú távon nem érintette olyan rosszul a válsághelyzet.
- Az MNB számai szerint megtakarítási szempontból a tavalyi második negyedév erős negyedévnek bizonyult, tehát a háztartásokat a vírushelyzet nem nagyon ütötte meg, az eszközök közül a likvidebbek, tehát a készpénz és a bankbetét kaptak nagyobb szerepet.
- A nyugdíjpénztári megtakarításokkal jellemzően a tehetősebb réteg rendelkezik Magyarországon, ők kevésbé szenvedték meg a tavalyi évet (ezt a lenti táblázat is mutatja), mint az alacsonyabb jövedelműek.