
Ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász, a Századvég tanácsadója
Ez a hír látott legutóbb napvilágot abban a történetben, amelyben az Egyesült Államok végrehajtó hatalmának feje és családja mellett az egyik főszereplő James Comer Kentucky állambeli republikánus politikus, a szövetségi képviselőház felügyeleti és elszámoltathatósági bizottságának elnöke, aki szerint „soha nem láttunk olyat, hogy elnöki család ilyen pénzösszegeket kapott” külföldiektől, köztük Amerika ellenfeleitől. Comer még május 10-én, bizottsági elnökként kibocsátott egy rövid írásos jelentést, amelyben kiemeli, hogy a külföldi állampolgároktól származó mintegy tízmillió dollárt Joe Biden mostani elnök családjának kilenc tagja kapta.
A felügyeleti és elszámoltathatósági bizottság az Egyesült Államok képviselőházának legfőbb vizsgálóbizottsága. Az elnöke egyike annak a három képviselőházi tagnak, akiknek felhatalmazásuk van arra, hogy bizottsági szavazás vagy a legmagasabb rangú taggal folytatott konzultáció nélkül hivatalos, kötelező erejű idézést adjanak ki (igaz, az évek során gyakorlattá vált az így kiadott idézésektől való tartózkodás).
Comer szerint a képviselőház felügyeleti és elszámoltathatósági bizottsága továbbra is követni fogja Bidenék pénznyomát, és kihallgatja a tanúkat, hogy megállapítsa, külföldi szereplők vették-e célba Bidenéket, Biden elnök kompromittált és korrupt, a nemzetbiztonság pedig veszélyben van-e.
A képviselőházi testület hatalmas munkát végzett, mielőtt jelentését nyilvánosságra hozta, több ezer banki nyilvántartási adatot vizsgált. Néhány részlet a jelentésből rávilágít azokra a pénzügyi visszaélésekre, amelyek akár Biden későbbi büntetőjogi felelősségre vonását is megalapozhatják. Elsőként utalhatunk azokra a rövid szöveges üzenetekre, amelyek arra engednek következtetni, hogy az elnök fia, Hunter Biden rendszeresen utalt át pénzt közvetlenül az apjának, de az elnök nyilvánvalóan profitálhatott a rokonságnak kijutó anyagi törődésből is.A bankkivonatok áttekintése alapján a bizottság arra is figyelmeztetett, hogy a tengerentúlról történő átutalások egy része a befolyásolás jele lehet, vagyis Biden hivatali időszakaiban komoly szerepet játszhattak, és befolyásolhatták az Egyesült Államok politikáját. Például az elnök fia 2017 és 2019 között apja delaware-i házában élt, és ekkoriban jelentős üzleti kapcsolatokat épített ki a Kínai Kommunista Párt hírszerzésének legmagasabb köreihez tartozó üzletemberekkel.
A vizsgálóbizottság elnöke úgy látja: bizonyítékokat tártak fel, amelyek alapján erőfeszítések történhettek a külföldről származó források és pénzösszegek eltitkolására. A testület emellett arra jutott, hogy a Biden család és munkatársai bonyolult, gyanús hálózatot hoztak létre több mint húsz vállalatból, többnyire olyan LLC-kből (azaz korlátolt felelősségű társaságokból), amelyek még Joe Biden alelnöki hivatali ideje alatt alakultak.
Néhány érdekes részlet ebben a körben. Delaware államban alapították a Robinson Walker korlátolt felelősségű társaságot 2008-ban. 2015 és 2017 között a Biden család tagjai és cégeik több mint 1,3 millió dollárt kaptak a Robinson Walkerhez köthető számlákról. A Biden család tagjai, akik többek között pénzt kaptak: az elnök első fiának özvegye, Hallie Biden, aki 2017-ben két különálló kifizetést kapott összesen 35 ezer dollár értékben, az elnök testvére, James Brian Biden, és az elnök fia, Robert Hunter Biden.
Miközben gyanús, botrányos ügyek árnyékolják be az elnökségét, Biden hivatali alkalmasságát már kétlik a baloldali választók is, és erősen csökken a támogatottsága. Az ABC egyik friss közvélemény-kutatása szerint az amerikaiak 68 százaléka szerint Joe Biden túl idős egy újabb elnöki terminushoz, és a támogatottsága 36 százalékra csökkent (az elmúlt években ez az érték többször meghaladta a negyven százalékot, sőt elnöksége elején az ötven százalékot is). Ugyanebben a közvélemény-kutatásban arról számoltak be, hogy az amerikaiak 63 százaléka nem hiszi el, hogy Biden szellemileg alkalmas az elnöki tisztségre.