Az ellenzéki szavazók Dobrev Klárát látnák legszívesebben miniszterelnök-jelöltként
Nemzeti Érdek folyóirat 18.szám

- Témakör
- Amerika
- Oldalszám
- 152
- Kiadás éve
- 2017
- ISBN/ISSN
- 1788-7356
Századvég Alapítvány
Leírás:Új Amerika születik?
Mintha tegnap lett volna, hogy Washingtonban árgus szemekkel figyeltük a néhány percenként frissülő választási eredményeket, amelyek az este folyamán egyre inkább egy történelmi meglepetés – és talán mérföldkő – bekövetkeztére utaltak. Pedig e kiadvány megjelenésekor közel öt hónapja hivatalban van már az új amerikai adminisztráció, amely napról napra gondoskodik róla, hogy témával szolgáljon a politikai elemzők számára.
Olvasóink megszokhatták, hogy a Századvég Alapítvány gondozásában megjelenő Nemzeti Érdek folyóirat mindig valamilyen nemzetstratégiai jelentőségű témát dolgoz fel. Az elmúlt években azt is észrevehették, hogy a kiadványok egyre többször foglalkoznak a magyar külpolitika prioritásaival, legyen az a bevándorlási válság, Európa jövője vagy legutóbb a Visegrádi Együttműködés.
Követve tehát a nemzetközi politika egyre dinamikusabb fejleményeit, a közelmúltban Magyarország közép-európai, majd kontinentális környezetét jártuk körül. Szinte természetes, hogy a következő lépés a transzatlanti együttműködés helyzetének vizsgálata az új amerikai adminisztráció első hónapjainak tükrében.
Aligha vitatható, hogy az elmúlt hónapokban végbemenő tengerentúli változásoknak olyan globális hatásuk van, amely megkerülhetetlenné teszi a szemünk előtt megszülető új Amerika alapos elemzését. Tavaly ilyenkor még kevesen hitték volna, hogy az Európában már régóta érzékelhető tektonikus mozgások nemhogy elérik, de alapjaiban alakítják át az Egyesült Államokat.
Ellentétben ugyanis az európai liberálisok várakozásaival, az USA nem szembeszállt a változással, hanem annak élére állt. Úgy tűnik, hogy az amerikai nép nagy része valósággal fellázadt a belpolitikát domináló progresszivizmus, a közbeszédet cenzúrázó politikai korrektség, valamint a külpolitikát vakvágányra vezető liberális idealizmus ellen.
Amerikában hirtelen ugyanazok a törekvések jelentek meg, amelyek Magyarországon évek óta a kormány politikájának fókuszában állnak: munkahelyteremtés, adócsökkentés, határvédelem és küzdelem az illegális bevándorlással szemben. A magyar külpolitikához hasonlóan Washingtonban is előtérbe került a külgazdasági szemlélet, amelyet olyan új prioritások egészítenek ki, mint az üldözött keresztények védelme, amelyben Magyarország világszinten is élen jár.
A Századvég – mint a magyar–amerikai kapcsolatok fejlesztése mellett elkötelezett think tank – nemcsak üdvözli ezeket a kedvező fejleményeket, hanem kutatásokkal, elemzésekkel, valamint háttérmunkával igyekszik támogatni a kétoldalú viszony szorosabbra fűzésére irányuló magyar külpolitikai törekvéseket. Bízom benne, hogy kiadványunkkal hozzájárulunk e célok megvalósulásához.
Barthel-Rúzsa Zsolt,
a Századvég Alapítvány elnöke