A 2024. októberi adatokról

A Bureau of Economic Analysis[1] 2024. november 27-én közzétett becslései szerint a személyi jövedelem az USA-ban 147,4 milliárd dollárral (havi szinten 0,6 százalékkal) nőtt 2024 októberében. Mindeközben a rendelkezésre álló személyi jövedelem (DPI), azaz a személyi jövedelem mínusz a személyi folyó adók, 144,1 milliárd dollárral (0,7 százalékkal), a személyi fogyasztási kiadások (PCE[2]) pedig 72,3 milliárd dollárral (0,4 százalékkal) emelkedtek.

A folyó dollárban mért PCE-kiadások októberi 72,3 milliárd dolláros növekedése a szolgáltatásokra fordított kiadások 74,7 milliárd dolláros emelkedésének, és az árukra fordított kiadások 2,3 milliárd dolláros csökkenésének eredményeként alakult ki. A szolgáltatásokon belül a növekedéshez a legnagyobb mértékben az egészségügyi (főleg kórházi), valamint a lakhatási szolgáltatások járultak hozzá. Az árukon belül a mérséklődéshez legnagyobb mértékben az üzemanyagok és egyéb energiahordozók járultak hozzá.

A PCE, a személyi kamatfizetések és a személyi folyó transzferek összege, októberben 69,8 milliárd dollárral nőtt. A személyes megtakarítások ugyanebben a hónapban 962,7 milliárd dollárt tettek ki, és a személyes megtakarítási ráta – a rendelkezésre álló személyes jövedelem százalékában kifejezett személyes megtakarítás – 4,4 százalék volt.

Az előző hónaphoz képest az októberi PCE-árindex 0,2 százalékkal lett több. A szolgáltatások ára 0,4 százalékkal emelkedett, az áruk ára pedig 0,1 százalékkal csökkent. Az élelmiszerárak alig 0,1 százalékkal nőttek, az energiaárak pedig 0,1 százalékkal mérséklődtek. Az élelmiszerek és az energia nélkül a PCE-árindex 0,3 százalékkal nőtt.

Az egy évvel ezelőtti azonos hónaphoz képest az idei októberi PCE-árindex 2,3 százalékkal emelkedett. A szolgáltatások ára 3,9 százalékkal nőtt, az áruk ára pedig mintegy 1,0 százalékkal mérséklődtek. Az élelmiszerárak 1,0 százalékkal emelkedtek, az energiaárak pedig 5,9 százalékkal csökkentek. Az élelmiszerek és az energia nélkül a PCE-árindex 2,8 százalékkal emelkedett meg az egy évvel korábbihoz képest idén októberben.

Reál-PCE

Az októberi 0,1 százalékos reál-PCE növekedés az árucikkekre fordított kiadások kevesebb, mint 0,1 százalékos és a szolgáltatásokra fordított kiadások 0,2 százalékos növekedésének eredőjeként alakult ki. Az árukon belül a legjelentősebb emelkedő hatás a szabadidős termékeknél és a járműveknél volt megfigyelhető, míg a szolgáltatásokon belül az egészségügy (a kórházi és a járóbeteg-ellátás) területén.

A 2024 októberéig megfigyelhető trendekről

2023 júniusától a korábbi trendhez képest, elmozdulást láthatunk a rendelkezésre álló jövedelem – személyi fogyasztás – folyó megtakarítás viszonylatában. 2022. december és 2023. május között a személyi fogyasztás havi változása alatta maradt a rendelkezésre álló jövedelem változásának 2023 júniusától az idei októberig három kivétellel (2023. augusztus, 2024. január és 2024. október) viszont meghaladta azt. A lakosság ezekben a hónapokban tehát a folyó megtakarításai rovására növelte személyi fogyasztását, ezzel egészítette ki a rendelkezésére álló jövedelem növekedéséből eredő bevételét. Figyelemre méltó, hogy 2023 júniusa és 2024 októbere között a lakosság folyó megtakarításai összességében 285,2 milliárd dollárral csökkentek, miközben személyi fogyasztási kiadásaik 1 415,7 milliárddal emelkedtek.

A következő ábrán az utolsó háromhavi évesített PCE-árindexek adatait jelenítettük meg 2023 – 2024 során.

Az ábráról leolvasható, hogy 2023 februárjától érdemi csökkenő trend vált dominánssá mindkét mutató esetében, ez a PCE-árindex esetében májusig, miközben a PCE-magárindexnél szeptemberig tartott. A PCE-árindex esetében 2023. júliustól szeptemberig trendváltás látszott, újra emelkedés ment végbe, ez viszont októberre 0,4 százalékpontos, novemberre további 1,6 százalékpontos, decemberre pedig további 1,2 százalékpontos csökkenésbe ment át. Az idei év januárjától viszont megfordulni látszott a trend, mivel újra emelkedett a mutató értéke, rendre 1,6, 1,2 és 0,8 százalékponttal. Ugyanakkor az idei év áprilisától júliusáig megint mérséklődést tapasztalhattunk, rendre 0,4, 1,2, 0,8 és 0,4 százalékpontosat, viszont az idei augusztusban és szeptemberben újra megemelkedett a mutató értéke, mindkét esetben 0,4 százalékponttal, de szeptembertől októberre változatlan maradt. A PCE-magárindexnél a múlt szeptembertől novemberig emelkedést láthattunk, viszont december során újra csökkent a mutató értéke 0,8 százalékponttal, majd újra emelkedés következett, januárban 1,6 százalékponttal, februárban 0,8 százalékponttal, márciusban pedig 0,4 százalékponttal. Az idei áprilistól viszont újra csökkent a tárgyalt mutató értéke, rendre 1,2, 0,4, 0,4 és 0,4 százalékponttal. Az idei augusztus, szeptember és október során rendre 0,4 – 0,4 -0,4 százalékpontos növekedést mértek ennél a mutatónál. A FED által elsődlegesen értékelésre kerülő PCE-magárindex tehát idén júliusban elérte a 2,0 százalékos célértéket, azóta viszont érdemben meghaladja azt, miközben a PCE-árindex értéke az idei június óta a FED célértéke alatt, vagy éppen azon van.

Az éves alapon mért PCE-árindex 2023-ban júniustól szeptemberig emelkedett, majd szeptembertől csökkenésnek indult és folyamatos csökkenés mellett az idei év januárjában 2,5 majd februárjában 2,6 százalékot ért el, ugyanakkor márciusra enyhén, 0,2 százalékponttal 2,8 százalékra megemelkedett, áprilisban pedig 2,7 százalékos értéket mutatott. Májusra 0,1 százalékponttal, júniusra további 0,2 százalékponttal kisebb lett, vagyis rendre 2,6 és 2,4 százalékot mértek. Az idei júliusban 2,5 százalék volt a PCE éves árindex, de augusztusra 2,3 százalékra, szeptemberre pedig 2,1 százalékra mérséklődött az USA gazdaságában. Októberre viszont emelkedett 0,2 százalékponttal, így 2,3 százalékot ért el. Az éves alapon mért PCE-magárindex 2023 áprilisától csökkenő, majd az idei év januárjától áprilisig nagyjából stagnáló trendet produkált, 2,9 – 3,0 százalék körül. 2024 májusában az említett mutató értéke 2,7 százalékon állt, júniusra 0,1 százalékponttal kisebb lett, majd július és szeptember között 2,7 százalékon stagnált, majd októberre 2,8 százalékra növekedett.

A Fed idei szeptemberi ülésén elkezdte a kamatcsökkentési ciklusát. Az infláció alakulására és a kockázatok egyensúlyára tekintettel, a FED úgy döntött, hogy az alapkamat célsávját 0,5 százalékponttal, 4,75 – 5,0 százalékra csökkenti.[3]  Az idei novemberi ülésen folytatódott a kamatcsökkentés, 0,25 százalékpontos mérséklést végrehajtva a Fed 4,50 – 4,75 százalékos sávba vitte le irányadó kamatát. Az indoklás szerint[4] a foglalkoztatási célok és az inflációs célok nagyjából egyensúlyban vannak, az infláció a 2,0 százalékos célérték felé halad. Kijelentették továbbá azt, hogy az enyhülő infláció lehetővé teheti – amennyiben a beérkező adatok ezt tükrözik majd – további fokozatos kamatcsökkentések végrehajtását. Bár a Fed részéről az ülésen nem hangzott el konkrét kijelentés arról, hogy mikor és milyen mértékű további csökkentés várható, a piaci várakozások decemberre újabb kamatcsökkentést feltételeznek.