kommentár

Valamit nem találsz?

TOVÁBB A SAJTÓSZOBÁBA

A KSH által közzétett legfrissebb adatok szerint folytatódott a reálkeresetek emelkedése: az előző év azonos időszakához képest februárban 9,9 százalékkal nőtt a bérek vásárlóereje.

A 2024. februárra vonatkozó KSH építőipari gyorsjelentése szerint az építőipari termelés az előző év azonos időszakához képest 3,2 százalékkal nőtt, viszont az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaphatással kiigazított adatok alapján 8,5 százalékkal csökkent.

2024 márciusában a fogyasztói árak átlagosan 3,6 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához viszonyítva. A hónapban az elmúlt évhez viszonyítva a szolgáltatások ára (9,9 százalék) emelkedett a legnagyobb mértékben. Ezzel szemben a háztartási energia ára 3,1 százalékkal csökkent az egy évvel korábbi szinthez képest. Az élelmiszerek ára 0,7 százalékkal emelkedett éves bázison, amihez a cukor 30,9 százalékos, illetve a sertéshús 9,1 százalékos drágulása járult hozzá jelentősebb mértékben. Ezzel szemben a liszt 20,3 százalékos, a tojás 19,7 százalékos és a száraztészta 13,1 százalékos árcsökkenése pozitívan befolyásolta az élelmiszerinfláció alakulását. A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 1,8 százalékkal kevesebbet kellett fizetni, mint az elmúlt év azonos időszakában.

Megjelent a KSH 2024. januárra vonatkozó építőipari termeléssel kapcsolatos gyorsjelentése, amely szerint éves bázison 17,2 százalékos, havi bázison pedig 10,2 százalékos volumennövekedést ért el a hazai építőipar.

A KSH előzetes adatközlése szerint a nyers adatok alapján 2023 negyedik negyedévében a magyar GDP stagnált az előző év azonos időszakához képest. A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok alapján azonban 0,4 százalék bővülés látható a magyar gazdaság teljesítményében 2022 negyedik negyedévéhez képest. Az előző negyedévhez viszonyítva szintén nem változott a GDP, ami meglepetésszerűen hatott a harmadik negyedéves 0,8 százalékos bővülést követően. 2023 egészét tekintve a nyers adatok alapján 0,9, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint pedig 0,8 százalékkal zsugorodott a magyar gazdaság.

A KSH által publikált, az ipar teljesítményére vonatkozó részletes adatok alapján látható, hogy a 2022-es bővülő időszakot követően 2023-ban az ipari termelés és értékesítés visszaesett a kedvezőtlen nemzetközi gazdasági környezetnek, a belföldre történő értékesítés erőteljes zsugorodásának, valamint lassuló ipari exportértékesítésnek köszönhetően.

Decemberben tovább nőtt a foglalkoztatottság: a 15–64 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 599 ezer fő volt, ez 8 ezer fővel több, mint az előző év azonos időszakában.

Add Your Heading Text Here

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Frissítettük feltételeinket