A Sztálin című műben a szerzőnek, Stephen Kotkinnak sikerült egy olyan életrajzot megalkotnia, amely minden dimenziójában méltó ehhez a ravasz, szociopata, karizmatikus diktátorhoz.
Az eseményt Kenyeres Kinga, a Századvég Közéleti Tudásközpont Alapítvány főigazgatója nyitotta meg, majd Fűrész Gábor, az Alapítvány elnöke tartott bevezető előadást, amelyben kiemelte Kotkin művének jelentőségét a történelmi megértés szempontjából.
Hangsúlyozta: Sztálin nélkül a történelem másképpen alakult volna, ez a könyv pedig reálisan mutatja be, mi is áll a rettenetes történelmi szereplő alakja mögött. Hozzátette, hogy ez a könyv azért fontos, mert az ideák ugyan ártalmatlannak tűnnek – ahogy Sztálin idején is – de ma sem szabad alábecsülni az ideológiákat.
Ezt követően egy kerekasztal-beszélgetésre került sor, amelyet Mező Gábor, a 3T- múltkutató Kutatóintézet igazgatója moderált. A beszélgetés résztvevője volt többek között Kolontári Attila, a Nemzeti Emlékezet Bizottság kutatója, valamint Szalai Miklós, történész és filozófus, a kötet fordítója. A diskurzus során a résztvevők megvitatták Sztálin hatalomra kerülésének körülményeit, a bolsevik forradalom utáni káosz szerepét a totalitárius állam kialakulásában, továbbá a sztálini terror és a bolsevik ideológia közötti összefüggéseket.
A kötet megvásárolható a Századvég Kiadó oldalán.