A baloldal támogatja a Pride-ot, a lakosság nem kér belőle
Az elmúlt hetekben több baloldali politikus is felszólalt a gyülekezési törvény gyermekvédelmi célú módosítása ellen. Hadházy Ákos úgy vélte, hogy addig nem szabad abbahagyni a tiltakozást, amíg nem vonják vissza a szóban forgó törvénymódosítást, egyúttal április 8-ára 24 órás tüntetést hirdetett. Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester szerint „szivárványos színekbe kellene öltöztetni Budapestet”, míg Varju László kihangsúlyozta, hogy a Demokratikus Koalíció nem fogadja el a Pride betiltását. A Századvég kutatásából kiderül, hogy a Pride felvonulás és a szexuális propaganda megítélésében szakadék tátong a baloldali politikusok álláspontja és a lakosság többségének véleménye között. A felmérés rámutat, hogy
a magyarok 61 százaléka negatívan vélekedik a Pride-ról, ezzel szemben 31 százalékuk pozitív véleményt fogalmazott meg róla.
Fontos hangsúlyozni, hogy a magyarok szerint a közterületeken – a gyermekek védelme érdekében – a szexuális propaganda semmilyen formájának sincs helye. Ennek megfelelően a válaszadók
közel kétharmada (64 százaléka) egyetértett azzal, hogy be kell tiltani a közterületeken a szexuális propaganda minden formáját – legyen az hetero- vagy homoszexuális propaganda, pornográfia vagy a szexualitást nyíltan propagáló felvonulás, mint a Pride –, ugyanis kizárólag zárt keretek között biztosítható, hogy kiskorúak nem lesznek szemtanúi ennek. Ezzel szemben a megkérdezettek egyharmada (33 százaléka) nem kifogásolná a közterületen zajló szexuális propagandát.
Dugók és megbénuló tömegközlekedés: a többség ellenzi a hidak elfoglalását
A Pride felvonulás mellett az elmúlt időszakban több baloldali tüntetés zajlott Budapesten, amelyek a fővárosi lakosság közlekedési lehetőségeire és napi rutinjára is hatással voltak. Hadházy Ákos április 1-jére Pride-párti demonstrációt jelentett be az Erzsébet hídra, melyet követően – a rendőrség tájékoztatása szerint – a demonstrálók különböző csoportjai a Petőfi hidat, a Szabadság hidat, és a Margit hidat is teljes szélességében, jogellenesen elfoglalták. A tüntetők akciója jelentős mértékben akadályozta a főváros gépjárműforgalmát. Közlekedési dugók alakultak ki, valamint a BKK több járata egyáltalán nem, vagy csak módosított útvonalon tudott közlekedni, számottevően nehezítve ezzel a lakosok hazajutását és napi ügyeik intézését. Orbán Viktor miniszterelnök április 4-i rádióinterjújában az említett fejlemények hatására bejelentette, hogy – a tüntetésen részt nem vevők érdekeinek figyelembevétele érdekében – törvénymódosítást nyújtanak be a hídfoglalások megakadályozására, mivel „nem normális, hogy tízezrek rekednek be egy hídfoglalás miatt”.
A Századvég felmérése rávilágít arra, hogy
a megkérdezettek 83 százaléka hallott arról, hogy Hadházy Ákos április 1-jén tüntetést szervezett a Pride mellett, melynek során a demonstrálók több budapesti hidat is elfoglaltak, megbénítva ezzel Budapest közlekedését.
A kutatási adatok tanúsága szerint a magyarok döntő többsége nem nézte jó szemmel a Pride-párti tüntetők hídfoglaló akcióit. A felmérés szerint
a válaszadók 59 százaléka nyilatkozott úgy, hogy nem ért egyet a budapesti hidak elfoglalásával, míg 40 százalékuk helyeselte ezt.
A kutatás eredményei elválaszthatatlanok attól a ténytől, hogy a Pride-párti tüntetők a közlekedés megszokott rendjének felborításával érezhetően korlátozták a fővárosi lakosság mobilitását.
CATI-módszer, n=1000, felnőtt magyar lakosság körében, adatfelvétel: 2025. március, április