A Pénzügyminisztérium szeptember 23-án tette közzé az augusztusi részletes államháztartási adatokat. Az előzetes adatokból már ismert volt, hogy augusztusban 414,4 milliárd forintos hiánya volt a költségvetésnek, ami egyrészt az elmúlt 14 év legmagasabb augusztusi hiányadata, másrészt az is elmondható, hogy az előző három hónap havi költségvetési egyenlegek kifejezetten kedvező alakulása után érkezett egy rosszabb adat.

A kritikus tételek közül az áfabevételek az első nyolc hónapban 9,2 százalékkal növekedtek 2023 azonos időszakához képest, miközben július végén még csak 7 százalékos növekedést láttunk. További jó hír, hogy 2023 augusztusához viszonyítva immár 6,4 százalékkal növekedtek az áfabefizetések, ami szintén gyorsuló növekedést jelent az előző hónaphoz képest (4,2 százalék). Ezzel együtt az áfabevételek egész éves növekedésében még mindig nagyobb a szerepe az áfakiutalások csökkenésének.

Az uniós programok bevételeinél augusztus végén már 273 milliárd forint elmaradás volt az előző évhez képest, miközben a költségvetési tervek a múlt évinél nagyobb bevétellel számoltak. Ezzel párhuzamosan változatlanul fennmaradt az uniós programok kifizetéseinek szigorú visszafogása: az összesített kiadáscsökkenés az előző évhez képest már elérte a 728 milliárd forintot, ami több mint 100 milliárd forinttal több, mint az előző havi adat. A két folyamat a költségvetés pénzforgalmi egyenlegére ugyan pozitív hatást gyakorol, ugyanakkor az ESA-egyenlegre nincs hatással, vagyis az ESA-hiány magasabb lehet a pénzforgalmi hiánynál.

A kamatkiadások kismértékben, 5 milliárd forinttal csökkentek az előző év augusztusához képest. Ez annyiban nem meglepetés, hogy a kamatkiadások éves lefutása az elmúlt év második félévében szintén csökkenést mutattak.

Az utolsó kritikus területet a költségvetési szervek és fejezeti kezelésű előirányzatok nettó (bevétel növekedéssel korrigált) kiadásai jelentik. Az előző hónap kedvező adata után augusztusban ismét gyorsult a kiadásnövekedés, és a teljes költségvetési hatást mutató nettó kiadásnövekedés 235 milliárd forintról 314 milliárd forintra növekedett.

A költségvetés jól teljesítő tételeinél, így a munkabérek után befolyó adóbevételeknél nincs érdemi változás az előző hónaphoz képest. A rezsivédelem és a közüzemi szolgáltatások támogatásán az év során elért megtakarítás mértéke augusztusban némileg csökkent.

A jövőre tekintve a költségvetésnek az általunk is – negyedéves előrejelzésünkben – prognosztizáltan 2024. év további hónapjaiban és 2025-ben nagyobb mozgástere lesz egyrészt a lakossági óvatossági motívum fokozatos oldódásával a nagyobb áfabevételek, másrészt pedig a csökkenő kamatkörnyezetben az alacsonyabb kamatkiadások révén.