gazdaság

Valamit nem találsz?

TOVÁBB A SAJTÓSZOBÁBA

A nemzetközi fejlesztési bankok és donor alapok finanszírozásában, vagy együttműködésében megvalósuló nemzetközi projektekben a magyar vállalkozások részvétele mind világviszonylatban, mind pedig európai összevetésben is alacsony. A Századvég Konjunktúrakutató Zrt. Gazdaságfejlesztési Üzletága megvizsgálta, hogy a hazai gazdaságfejlesztési intézményrendszer milyen módon tudná hatékonyabban támogatni a magyar vállalkozásokat annak érdekében, hogy nagyobb mértékben jussanak hozzá a rendelkezésre álló forrásokhoz, illetve hogyan vehetnének részt nemzetközi projektekben.

A KSH 2024. augusztus havi előzetes gyorsjelentése szerint az ipari termelés volumene az előző év azonos időszakához képest a nyers adatok alapján 9,5 százalékkal, míg a munkanaphatástól megtisztított adatokat figyelembe véve 4,1 százalékkal csökkent. Az ipari exportértékesítés csökkenése leginkább a német feldolgozóipar lassulására vezethető vissza.

A Századvég Konjunktúrakutató Zrt. 2024. szeptemberi felmérése alapján a lakosság gazdasági közérzete 1,5 indexponttal javult, míg a vállalatok gazdasági várakozása 0,5 indexponttal vált kedvezőtlenebbé az előző hónapban mért értékéhez képest. Így a –100 és +100 közötti skálán értelmezett lakossági index –16,9-re erősödött, a vállalati mutató értéke pedig  –16,1-re gyengült. A szeptemberi felmérésben a háztartások véleményének pozitív irányú módosulása leginkább a következő egy évben megvalósítandó nagyobb összegű vásárlásokat illetően alakult ki. Augusztusról szeptemberre a legnagyobb változás a vállalatoknál, hogy a jövőben volumennövekedést várnak exporttevékenységükben.

A Századvég Konjunktúrakutató Zrt. becslése szerint 2024-ben 1,7, 2025-ben 3,8, 2026-ban pedig 3,2 százalékkal bővülhet a magyar gazdaság. A növekedés feltételei azonban törékenyek, lefelé és felfelé mutató kockázatok egyszerre vannak jelen a magyar gazdaságban, emiatt érdemes elővigyázatossággal kezelni az előrejelzéseket. A globális folyamatokat tekintve a külső dezinflációs folyamatok a hazai infláció csökkenésének irányába hatnak, azonban a geopolitikai helyzet alakulása a továbbiakban is meghatározó lehet. A belső tényezőket tekintve a magyar gazdaság szempontjából idén meghatározó a lakossági szektor óvatossági motívuma, az alacsony beruházási aktivitás és a gyengélkedő német feldolgozóiparral összefüggésben a hazai export visszafogottabb teljesítménye. A következő időszakban azonban a nemzetközi – elsősorban a német – kereslet erősödésével ismét növekedhet az export, ami a javuló beruházási aktivitással együttesen a GDP dinamikus bővülését eredményezheti 2025-ben és 2026-ban.

A KSH 2024. július havi előzetes gyorsjelentése szerint az ipari termelés volumene az előző év azonos időszakához képest a nyers adatok alapján 1,3 százalékkal, a munkanaphatástól megtisztított adatok alapján pedig 6,4 százalékkal csökkent. Ugyanakkor az előző hónaphoz viszonyítva, szezonálisan és munkanaphatással kiigazított adatok szerint nem változott az ipari termelés volumene.

A Századvég Konjunktúrakutató Zrt. 2024. augusztusi felmérése alapján a lakosság gazdasági közérzete 3,7 indexponttal romlott, míg a vállalatok gazdasági várakozása 0,3 indexponttal vált kedvezőtlenebbé az előző hónapban mért értékéhez képest. Így a –100 és +100 közötti skálán értelmezett lakossági index –18,3-re, a vállalati mutató értéke pedig –15,6-re gyengült. Az augusztusi felmérésben a háztartások véleményének módosulása leginkább a következő egy évben Magyarország gazdasági helyzetét érintő negatív irányú változás vonatkozásában alakult ki. Augusztusban az egy havi legnagyobb változás a vállalatoknál a termékeik múltbeli mérsékeltebb árváltoztatását jellemezte.

A KSH 2024. június havi előzetes ipari gyorsjelentése szerint az ipari termelés volumene az előző év azonos időszakához képest a nyers adatok szerint 8,2 százalékkal, a munkanaphatástól megtisztított adatok alapján 3,7 százalékkal csökkent. Ugyanakkor az előző hónaphoz viszonyítva, a szezonálisan és munkanaphatással kiigazított adatok szerint 0,5 százalékkal nőtt az ipari termelés volumene.

Add Your Heading Text Here

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

szv riport 2024 b1 scaled

Adatalapú, ugyanakkor közérthető elemzések Magyarország legfontosabb kihívásairól!

Vásárolja meg webshopunkban most kedvezményesen!

Frissítettük feltételeinket