A Pénzügyminisztérium december 20-án publikálta a novemberi részletes államháztartási adatokat. Az előzetes államháztartási közleményben már nyilvánosságra került, hogy a november havi hiány 234 milliárd forint volt, ami 2020 óta a legkedvezőbb novemberi hiány adatnak felel meg. November végéig összességében a megemelt, 5,7 százalékos éves pénzforgalmi hiánycél 68,6 százaléka teljesült, így az év utolsó hónapjára jelentős 1500 milliárd forintot meghaladó elvi mozgástere maradt a költségvetésnek. Mivel a decemberi hiányok az elmúlt években többször is meghaladták az 1000 milliárd forintot, így a gyakorlati mozgástér jóval kisebb.
A gyorselemzéseinkben elsődlegesen vizsgált négy kritikus költségvetési területből kettőben volt pozitív változás: az áfabevételek növekedése némileg tovább gyorsult, továbbá a kamatkiadások is jelentős havi szintű csökkenést mutattak. A mérleg másik oldalán a költségvetési szervek és fejezeti kezelésű előirányzatok nettó kiadásai 130 milliárd forinttal tovább nőttek, illetve az uniós programok bevételei is elmaradtak az előző év novemberében érkezett bevételektől.
A kritikus területek adatait közelebbről megvizsgálva azt látjuk, hogy az áfabevételek november hónapban 16,6 százalékkal növekedtek 2023 azonos időszakához képest, ami több mint kétszerese az eddig tapasztalt éves átlagos növekedési ütemnek. Ezen belül az áfabefizetések egyhavi növekedése tovább gyorsult októberhez képest, viszont a növekedés üteme még mindig 2 százalék. A két növekedési ütem egymás mellé állításából már tudható, hogy az áfabevétel növekedés nagyobb része ebben a hónapban is – éppen úgy, mint az év egészében – elsősorban az áfakiutalások csökkenésének köszönhető.
A másik pozitív költségvetési havi folyamat az volt, hogy a kamatkiadások 101 milliárd forinttal csökkentek az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A pozitív november havi folyamatok ellenére a kamatkiadások 617 milliárd forinttal haladják meg időarányosan a 2024-es, eredeti költségvetési terveket.
Az uniós programok bevételei novemberben 36 milliárd forinttal maradtak el a 2023 azonos időszaki adattól, ami összességében 228 milliárd forintra növelte a 2024. évi összesített bevételek elmaradását 2023 november végi adathoz képest. A kiadási oldalon folytatódott az uniós programok kifizetéseinek visszafogása: az összesített kiadás csökkenés az előző évhez képest 956 milliárd forinton alakult.
Az utolsó vizsgált kritikus területet a költségvetési szervek és fejezeti kezelésű előirányzatok nettó kiadásai jelentik. Novemberben tovább nőtt a teljes költségvetési hatást mutató nettó kiadás: 515 milliárd forintról 648 milliárd forintra.
A költségvetés jól teljesítő tételeinél a munkabérek után befolyó adóbevételeknél nem volt érdemi változás, míg a rezsivédelmi alap kiadásain elért megtakarítás kismértékben tovább nőtt novemberben is.