Makromonitor – 2024. december

Decemberi ülésén a jegybank Monetáris Tanácsa az előző hónaphoz képest nem változtatott az alapkamaton, lassítva a monetáris lazítást. Így jelenleg az alapkamat hazánkban továbbra is 6,5 százalékon áll.

A kiskereskedelmi üzletek forgalma októberben a nyers és a naptárhatással megtisztított adatok alapján egyaránt 3,6 százalékkal nőtt, az előző év azonos időszakához képest. Ezen belül az élelmiszer és élelmiszer jellegű vegyes kereskedelem 4,8 százalékkal, a nem élelmiszertermék jellegű kereskedelem 3,3 százalékkal emelkedett, míg az üzemanyagtöltő állomások forgalmi volumene 0,1 százalékkal esett vissza az előző év azonos időszakához viszonyítva.

Az adott havi, a magyar gazdaság aktuális állapotáról visszajelzést nyújtó SZIGMA CI indikátor 2024. november hónapig mért értéke –0,106 indexérték volt, amely ugyan még trendérték alatti, azonban a tendenciát tekintve folyamatosan közelíti a historikus trendérték szintjét. Ez azt jelenti, hogy ugyan a magyar gazdaság növekedési üteme továbbra is a historikus trend alatti, azonban egy enyhe javulás figyelhető meg. A következő hónapok fogják megmutatni, hogy ez a javulás az egyszeri vagy egy tendencia kezdete volt.

A másik mutató, a SZIGMA LEAD – amely egy rövid távú, a magyar gazdaság jövőjére vonatkozó előrejelző indikátor – legfrissebb előrejelzése szerint az előrejelzési horizont végére trend alatti növekedést jelez. A jelenlegi előrejelzés első időszaka egy gyors és erőteljes növekedést, míg a második része egy markáns visszaesést prognosztizál.

2024 novemberében a fogyasztói árak átlagosan, éves bázison 3,7 százalékkal növekedtek.

Decemberben 1 498,5 milliárd forinttal több pénzt tartottak a magyar emberek állampapírban januárhoz képest

2024. december 20-án MÁP Pluszból 652,6 milliárd forint értékű állománya volt a lakosságnak, amely 13,4 milliárd forintos csökkenés az előző havi 666,0 milliárdos állomány után. Emellett a PMÁP kumulált értéke 7 045,2 milliárd forinton, a Bónusz Magyar Állampapír kumulált értéke 1 195,0 milliárd forinton alakult. Az 1MÁP 420,7, a Kincstári Takarékjegy 531,5, FixMÁP 967,4 milliárd forintos állománnyal bír. Emellett babakötvény 392,3 milliárdot, a nyomdai MÁP Plusz pedig 103,9 milliárdot tett ki. FixMÁP-ból 69,4, míg babakötvényből 40,9 milliárd forinttal nőtt előző hónaphoz képest a lakossági állomány. A lakosság teljes állampapírállománya a 2024 év eleji 9 810,2 után 2024 decemberének végén 11 308,7 milliárd forinton alakult, így 1 498,5 milliárd forinttal több pénzt tartanak az emberek állampapírban, mint 2024 első hónapjában.

• A Szigma-indikátorrendszerről

SZIGMA (Századvég Index a Gazdasági Momentum Alakulásáról) a Századvég által a hazai gazdaságra fejlesztett egyidejű és előidejű indikátorrendszer.

A gazdaságpolitikai döntéshozók, illetve az elemzők számára rendkívül fontos, hogy a gazdaság mindenkori állapotáról pontos képet kapjanak, ám a statisztikai adatok sok esetben csak jelentős késéssel állnak rendelkezésre. A SZIGMA-indikátorok ezzel szemben a tárgyhót követő 30 napon belül információt szolgáltatnak a konjunktúra- és az üzleti ciklus alakulásáról, havi rendszerességgel.

Az indikátorrendszer két mutatóból áll, a SZIGMA CI-ből, ami a gazdaság jelenlegi állapotát, azaz az egyidejű változókból kinyert információkat sűríti össze, és a SZIGMA LEAD-ből, amely a várható gazdasági pályáról ad előzetes információt. A pozitív CI-index azt jelenti, hogy a gazdasági növekedés magasabb, mint a korábbi trendértéke, negatív értéke pedig azt, hogy a növekedés a historikus trendnél alacsonyabb. A SZIGMA LEAD-indikátor egy rövidtávú, 9 hónapos időszakra ad előrejelzést. Ha a SZIGMA LEAD-indikátor pozitív, abban az esetben a növekedés 9 hónap múlva (azaz háromnegyed évvel később) várhatóan magasabb lesz a trendértéknél, ha ezzel szemben negatív, a növekedés szintje a közeljövőben trend alatti lesz.