Brüsszel teljesen elvágná az Európai Uniót a vezetékes orosz gáztól és ezzel párhuzamosan fokozná az amerikai cseppfolyósított gázbeszerzéseket. A magyarok többsége szerint a törekvés elfogadhatatlan és inkább a beszerzések diverzifikációjára lenne szükség – derül ki a Századvég kutatásából.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, mindössze egyetlen nappal a 2024-es amerikai elnökválasztás után felvetette, hogy az EU még mindig túl sok gázt vásárol Oroszországtól és a megmaradt mennyiséget is amerikaira kellene cserélnie. Néhány héttel később Brüsszel új energiaügyi biztosa elmondta, hogy induló ciklusa „fő prioritásaként” tekint arra, hogy az EU és Oroszország között minden energetikai kapcsolatot megszakítson. Dan Jørgensen hozzátette, hogy az egyik első dolga lesz az újonnan felálló amerikai adminisztrációval tárgyalni az Unió növekvő LNG-vásárlásairól.
Az elmúlt három évben az Európai Unió már jelentős mértékben csökkentette vezetékes orosz gázbeszerzéseit és azokat részben cseppfolyósított amerikai gázzal helyettesítette. A váltás megemelte a közösség energiaköltségeit és – ahogyan arra a Mario Draghi és csapata által 2024 őszén kiadott jelentés is rámutat – súlyos versenyképességi problémákat eredményezett. Mivel az USA-ban kitermelt gáz az Egyesült Államokban mindig olcsóbb lesz, mint a cseppfolyósítást, szállítást és visszagázosítást követően Európában, az amerikai beszerzések arányának további növelésére irányuló brüsszeli cél, az EU versenyképességi hátrányát mélyebbé és tartósabbá tenné.
Hazánkban a Bizottság törekvései mögötti társadalmi legitimitás is hiányzik: a magyarok többsége (70 százaléka) elfogadhatatlannak tartja, hogy az EU a vezetékes orosz gázbeszerzéseket jelentős részben drágább és környezetszennyezőbb amerikai cseppfolyósított gázbeszerzésekre cserélje.
Az EU energiafüggésének csökkentése lényeges feladat, ugyanakkor azt nem szankciókkal, hanem diverzifikációval célszerű végrehajtani. Az ugyanis, hogy a közösség a korábbi vezetékes orosz beszerzéseit cseppfolyósított amerikaira cseréli, továbbra is egyoldalú függő viszonyt eredményez, ráadásul magasabb költségen. Ha viszont a döntéshozók elősegítik, hogy a lehető legnagyobb számú beszállító a lehető legtöbb útvonalon keresztül gázt juttathasson az európai piacra, azzal a függőség úgy csökkenthető, hogy a növekvő verseny miatt a piaci árak is mérséklődnek.
Magyarországon a diverzifikációs törekvések társadalmi támogatottsága jelentősen meghaladja a szankciós törekvésekét: a felnőtt lakosság négyötöde az előbbivel ért egyet.
CATI-módszer, n=1000, felnőtt lakosság körében, adatfelvétel: 2024. november