A KSH gyorsjelentése szerint az építőipari termelés volumene az előző év azonos időszakához képest, a nyers adatok alapján 3,6 százalékkal, míg a munkanaptényezővel kiigazítva 5,5 százalékkal bővült. Mindezt úgy, hogy 2024 májusában magas volt a volumen, vagyis a mostani építőipari teljesítménynövekedés
magas bázis mellett következett be.
Az éves építőipari teljesítménynövekedéshez az építményfőcsoporton belül az egyéb építmények építése járult hozzá: míg az épületek építésének 9,3 százalékos csökkenése visszafogta, addig az egyéb építmények építésének 26,0 százalékos növekedése erősítette az éves építőipari teljesítményt.
Az éves növekedés mellett
az előző hónaphoz viszonyított növekedést is pozitív tényezőnek lehet tekinteni.
Főként amiatt, hogy a
2,5 százalékos havi növekedéshez mindkét építményfőcsoport hozzájárult.
Az épületek építésének volumene az előző hónaphoz képest kisebb mértékben (0,6 százalék), az egyéb építmények építésének volumene viszont markánsabban (6,8 százalék) nőtt. Az elmúlt időszakban – 2025. februártól – minden hónapban a havi szintű építőipari teljesítmény bővülni tudott, amely további optimizmusra adhat okot. Az ágazat kedvező teljesítményében az eddig bevezetett kormányzati intézkedések (Vidéki Otthonfelújítási Program, Demján Sándor Program) hatásai is megjelenhettek már.
Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy az építőipar teljesítményét meghatározó szerződésállomány csökkenésnek indult. Havi bázison a 2025. május hó végi szerződésállomány 1,5 százalékkal csökkent, ami az épületek építésére vonatkozó szerződésállomány jelentős (10,7 százalékos) visszaesésének volt köszönhető. Bár az egyéb építmények építésére vonatkozó szerződésállomány havi szinten 2,5 százalékkal bővült, az épületek építésére vonatkozó szerződésállomány markáns visszaesését nem tudta teljes mértékben ellensúlyozni. A következő időszakban a szerződésállomány növekedéséhez lendületet adhatnak az év folyamán megjelenő új programok (Otthon Start Program, szigetelési pályázat) és egyéb piaci, illetve kormányzati beruházások. A szállodaipari fejlesztések, valamint a logisztikai szektort érintő raktárak és a hozzá kapcsolódó infrastruktúra kiépítése szintén pozitív hatást gyakorolhat a következő időszakban az építőipar teljesítményére.
Összességében 2025 első öt hónapjában az építőipar teljesítménye erősödött, láthatóak már a trendfordulat jelei. Ebben mindkét építményfőcsoportnak a teljesítménye nőtt, azonban az állami/önkormányzati beruházásokhoz kapcsolódó egyéb építményekre vonatkozó teljesítmény nagyobb mértékben bővült. Az építőipar bővülését ösztönző intézkedéseknél a szektor kapacitására is figyelemmel kell lenni, mivel a szűkös kapacitás további árfelhajtó hatást indíthat el.
Az Eurostat még nem publikálta a 2025. májusi adatokat, jelenleg még a 2025. április hónapra vonatkozó adatok érhetők el. Ez alapján a 17 tagország és az uniós átlagok (EU27, EA20) esetében havi bázison első helyen, míg éves bázison az utolsó harmadban volt az építőipar teljesítménye.
A 2024. áprilisi kiemelkedő érték miatt éves bázison a magyar építőitőipar teljesítménye 0,5 százalékkal csökkent, ami a 15. helyre volt elég. Éves bázison az eurózóna (EA20) 3,0 százalékkal, míg az uniós átlag (EU27) 2,5 százalékkal bővült. A legnagyobb építőipari teljesítménybővülést (14,7 százalék) Spanyolország produkálta, míg éves szinten a legnagyobb visszaesést (-5,9 százalék) Szlovénia szenvedte el.
Havi bázison eltérően alakult az építőipar teljesítménye. 2025 áprilisában az előző hónaphoz viszonyítva a legnagyobb (5,3 százalék) növekedést Magyarország érte el. Ezt követte Spanyolország 4,3 százalékkal, majd Szlovénia 4,0 százalékkal. Havi szinten a legnagyobb építőipari teljesítménycsökkenést (-5,0 százalék) Csehország szenvedte el. Az Unió átlaga 1,4 százalékkal, az eurózónáé pedig 1,7 százalékkal nőtt.