A mesterséges intelligencia (MI) az elmúlt évtizedben gyors fejlődésen ment keresztül, ami az emberi élet számos területére való beépüléséhez vezetett. Korábbi kutatásaink azt mutatják, hogy társadalom jelentős részének aggályai vannak a mesterséges intelligenciával kapcsolatban, ami akadályozhatja e technológiák elfogadását. A bizalom kialakulásához hozzájáruló tényezők megértése alapvető fontosságú az ember és a technológia közötti hatékony együttműködés szempontjából.
Kutatásunkban egy online kérdőívben (N=2100) négy elképzelt szituációról kértük ki az emberek véleményét. A szituációkban az alábbi területeken különböző döntések születtek: orvosi diagnózis, autóvásárlás, pénzügyi befektetés és új kolléga felvétele során. A válaszadókat véletlenszerűen két csoportra osztottuk: az egyik csoport kizárólag emberi döntésekkel találkozott, míg a másik csoportnál a döntésekbe a mesterséges intelligencia is bevonásra került. Vizsgálatunk célja az volt, hogy feltárjuk, mennyire bíznak a válaszadók az adott eljárásokban. Az adatfelvétel 2024 februárjában készült, CAWI-módszerrel. A tanulmány publikálásra került az AI & Society nemzetközi folyóiratban.
„Tegyük fel, hogy egy közeli hozzátartozójánál porckorongsérv gyanúja merül fel. Egy állami kórházba mennek, ahol egy orvoscsoport áll össze, hogy tapasztalatuk és tudásuk alapján döntsön a diagnózisról és a kezelésről. A döntéshozatal során mesterséges intelligenciát is igénybe vesznek. Általánosságban mennyire bízna meg a döntéseikben?”
Példa a kísérletből:
Az eredmények alapján a csak emberi részvételű eljárásokban szignifikánsan jobban bíznak az emberek, mint azokban, amikben mesterséges intelligencia is részt vett. Ugyanakkor az eredmények arra is rávilágítottak, hogy ezek a hatások nem egységesek a társadalom minden rétegében. A mesterséges intelligencia alapos ismerete, az alacsony szintű adatvédelmi aggodalmak és a nyitott személyiség mérsékelhetik a mesterséges intelligencia bevonásának bizalomra gyakorolt negatív hatását.
Az MI-alapú döntéshozatali rendszerek integrációja nem képzelhető el olyan mélyreható társadalmi kontextusismeret nélkül, amely figyelembe veszi a technológiai fejlődés hatásait. Kutatásunk alapján a jövőben prioritást kell élveznie a mesterséges intelligenciával kapcsolatos ismeretek bővítésének, valamint az adatvédelmi tájékoztatások egyértelműbbé tételének.