A Nemzetgazdasági Minisztérium előzetes adataiból már ismert volt, hogy februárban magas, 1 655 milliárd forintos egyhavi hiány alakult ki, amely azonban még így is 103 milliárd forinttal alacsonyabb érték, mint az előző év február havi hiánya.

Már az elmúlt évi adatokkal való összehasonlításból is látszik, továbbá  2022 óta megfigyelhető az a trend, hogy februárban kiemelkedően magas az egyhavi deficit, ami „fejnehézzé” teszi a költségvetési hiány éves lefutását.

A magas hiány okaként az NGM öt tényezőt emelt ki:

  • az áfa-visszatérítések természetes szezonalitását,
  • a téli hónapból fakadó magas rezsicsökkentési támogatást,
  • a februárban esedékes 13. havi nyugdíj kifizetést,
  • az állampapírok kamatfizetési sajátosságai miatt ilyenkor esedékes, az átlagot jóval meghaladó kamatkiadás,
  • továbbá a járóbeteg- és fekvőbeteg-szakellátás támogatását.

A részletes államháztartási adatok – mint látni fogjuk – alátámasztják az NGM magyarázatát.

Az áfakifizetések valamivel több, mint kétszer akkorák voltak, mint az előző hónapban. Becslésünk alapján mintegy 250 milliárd forint többletkiadást jelentettek egy átlagos hónaphoz képest. Azonban ennél lényegesebb, hogy az áfabevételek összességében 21,2 százalékos kumulált növekedést mutattak két hónap után, ami mögött a befizetések 6,2 százalékos növekedése és a kifizetések 7,6 százalékos csökkenése áll. Pozitívum, hogy az áfabefizetések növekedése is gyorsabb volt (7,9 százalék), mint az előző hónapban (5,0 százalék), ugyanakkor az áfabevételek évenként némileg változó beérkezése miatt ebből messzemenő következtetéseket egyelőre még nem lehet levonni.

A lakossági energia rezsivédelmi támogatásait tartalmazó közüzemi szolgáltatások mérlegsor kiadásai 150,9 milliárd forintot tettek ki, és úgy lettek 1,9 milliárd forinttal alacsonyabbak, mint a múlt februárban, hogy a víziközmű-szolgáltatók részére nyújtott 24,8 milliárd forintos működési támogatás új kiadást jelent 2024 azonos időszakához képest.

A legnagyobb egyedi tételt a 13. havi nyugdíj kifizetése jelenti, amely 491,7 milliárd forinttal emelte meg a februári kiadásokat, és a magas egyhavi hiány közel harmadát teszi ki önmagában.

A kamatkiadások ütemezése szintén hozzájárult a magas hiányhoz, a februári 652,6 milliárd forintos kifizetés hozzávetőleg 332 milliárd forinttal haladta meg a kormány által prognosztizált 320 milliárd forint körül várható átlagos egyhavi kamatkiadási szintet.

Az utolsó kiemelt tételt a járóbeteg- és fekvőbeteg-szakellátást nyújtó állami, önkormányzati és egyházi tulajdonban álló egészségügyi szolgáltatóknak, továbbá az orvostudományi egyetemeken működő klinikai központoknak nyújtott 96,4 milliárd forint működési támogatás jelentette, melynek köszönhetően a gyógyító-megelőző ellátások kiadásai 117,7 milliárd forinttal haladták meg az előző évi februári értéket.

A kritikus tételnek számító uniós bevételek februárban kedvezőbben alakultak, mint 2024-ben, így kisebb mértékben kompenzálták azt is, hogy januárban egyáltalán nem érkezett uniós forrás. A bevétel elmaradás február végére az elmúlt év hasonló adatához képest, 216 milliárd forintról 159 milliárd forintra csökkent.

Az elmúlt évhez képest jelentős pozitív irányú elmozdulást figyelhetünk meg az állami vagyonnal kapcsolatos kiadásoknál. Ezen a mérlegsoron február végéig 352 milliárd forinttal kevesebb kifizetés keletkezett, köszönhetően alapvetően annak, hogy a Liszt Ferenc Repülőtér megvásárlásával kapcsolatos költségek ebben az évben már nem jelentkeznek.

A költségvetés jól teljesítő tételei között első helyen a fogyasztási adókat – köztük a már említett áfabevételeket – érdemes kiemelni: itt 18,7 százalékos növekedést látunk az első két hónapban az elmúlt évhez képest. Kedvezően alakulnak továbbá a munkavállalói jövedelmek után szedett adók is: a személyi jövedelemadók bevételei 12,2 százalékos, a szociális hozzájárulási adó és a tb-járulékok összesített bevételei pedig 11,4 százalékos növekedést mutatnak, ami 3, illetve 2 százalékponttal haladja meg a kormányzati bevételi terveket.

Összességében az adóbevételek növekedésének és az állami vagyonnal kapcsolatos kiadások csökkenésének volt elsősorban köszönhető, hogy a februári havi hiány végül 103 milliárd forinttal alacsonyabb lett, mint 2024 azonos hónapjában.