A KSH 2024. november hónapra vonatkozó gyorsjelentése szerint az építőipari termelés volumene az előző év azonos időszakához képest, a nyers adatok alapján, 1,7 százalékkal csökkent. Az előző hónaphoz viszonyított, szezonálisan és munkanaphatással kiigazított adatok szerint pedig 2,0 százalékos gyengülés volt látható. A következő hónapokban az állami beruházások fellendülése, az állampapírok után történő kamatfizetés, illetve a gazdasági akcióterv hatásai erősíthetik az építőipari teljesítményt.

2024 októberében tovább folytatódott az építőipar teljesítményének, az elmúlt hónapokban tapasztalt gyengülése. Az építőipari termelés volumene 2023 októberi teljesítményéhez képest 1,7 százalékkal csökkent, amelyet mindkét építményfőcsoport teljesítményének csökkenése okozott. Míg az épületek építésének volumene 9,0 százalékkal, addig az egyéb építményeké 8,2 százalékkal esett vissza 2023 októberéhez képest.

Annak ellenére, hogy az építőipar teljesítménye éves szinten 2024 május óta folyamatosan csökken, az építőipar 2024 tizenegy havi kumulált teljesítménye 0,5 százalékkal haladta meg 2023 január-november kumulált teljesítményét.

Ebben szerepet játszhatott a CSOK Plusz megjelenése, amely 2024-ben élénkítette a hazai lakáspiaci keresletet.

A rövid távú, az előző hónaphoz viszonyított teljesítmény is kedvezőtlen képet mutat, a 2024 október havi építőipari teljesítmény az előző hónaphoz képest 2,0 százalékkal csökkent. Ehhez az egyes építményfőcsoportok közül leginkább az épületek építésének 5,8 százalékos visszaesése járult hozzá. Az egyéb építmények építésének teljesítménye kis mértékben (0,3 százalék) javult.

Az építőipari termelésnek az elmúlt időszakban tapasztalt markáns visszaesése miatt érdemes fix bázison áttekinteni, hogy a mostani teljesítmény szintje hol helyezkedik el az előző időszakokhoz képest. A 2021-es év átlagos havi teljesítményéhez viszonyítva, az építőipar teljesítménye jelenleg a 2018-as év végi szintre mérséklődött. Az ábrán jól látszik, hogy az építőipari termelés magas szinten fluktuál: ez az a magas szint, amely a 2017-2019 közötti építőipari „boom” időszakában volt látható.

Ennek ellenére a gazdasági növekedés érdekében fontos lenne az építőipari teljesítmény újbóli erősödése, amit a 2025-ben induló új gazdasági programok egy része, úgy, mint a Vidéki Otthonfelújítási Program, kollégiumépítési program, a munkáshitel vagy éppen a nyugdíj pénztárak lakáscélú felhasználása is támogathat.

Az építőipari aktuális hó végi szerződés állományának alakulásában egyelőre nem látszik növekedési potenciál.

A november hó végi építőipari szerződésállomány az előző hónaphoz képest 1,8 százalékkal csökkent, úgy, hogy közben a novemberben kötött új szerződések állománya 43,7 százalékkal emelkedett.

Az alábbi ábra szemléleti fix bázison a rendelésállományok alakulását. A 2024 november hónapban kötött új szerződések állományának markáns növekedése, leginkább az állami megrendelésekhez kapcsolódó (egyéb építmények) építésének több, mint kétszeresére (114,8 százalék) történő megugrása idézte elő. Eközben 2024 novemberében az épületek építésére kötött új szerződések állománya 10,2 százalékkal csökkent, az előző hónaphoz képest.

Ugyanakkor a fentiekben említett gazdaságélénkítő programok mellett, az inflációkövető prémium állampapírok (PMÁP) állományából is egy jelentős összeg fog felszabadulni a következő hónapok folyamán, amelynek egy része a várakozások szerint a lakáspiacon is meg fog jelenni, így erősítve az építőipar teljesítményét.

Ezentúl fontos megemlíteni az MNB 2024 decemberében megjelent infláció jelentését. A jegybank kiemeli, hogy ugyan a munkaerőpiac feszessége csökkent, azonban az ESI legutóbbi felmérése alapján a vállalatok többsége létszámuk növekedésére számít az építőiparban is.[1] Tehát az építőipari vállalkozások a kereslet növekedésével egy optimistább forgatókönyvre készülnek a következő időszak folyamán.