2024 augusztusában a fogyasztói árak átlagosan 3,4 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához viszonyítva. A hónapban az elmúlt évhez képest a szolgáltatások ára (9,5 százalék) emelkedett a legnagyobb mértékben. Ezzel szemben a háztartási energia ára 4,3 százalékkal csökkent az egy évvel korábbi szinthez viszonyítva. Az élelmiszerek ára 2,4 százalékkal emelkedett éves bázison, amihez a liszt 27,7 százalékos, illetve a csokoládé és kakaó 10,6 százalékos drágulása járult hozzá jelentősebb mértékben. Ezzel szemben a tojás 7,9 százalékos és a tejtermékek 5,7 százalékos árcsökkenése kedvezően befolyásolta az élelmiszer-infláció alakulását. A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 0,2 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint az elmúlt év azonos időszakában. A szezonálisan kiigazított maginflációs mutató esetében az előző év augusztusához képest 4,6 százalékos növekedés látható.
A fogyasztói árak egy hónap alatt átlagosan nem változtak, ami a várakozásoknál lényegesen kedvezőbb eredménynek mondható. Ezen belül az élelmiszerek ára átlagosan szintén nem változott: a vajkrém 2,3 százalékkal, a péksütemények pedig 1,9 százalékkal kerültek többe, mint az előző hónapban, ezt azonban ellensúlyozni tudta többek között a tojás 2,3 százalékos, illetve a száraztészta 1,7 százalékos árcsökkenése. A szolgáltatások ára 0,4 százalékkal nőtt, azonban a többi termékcsoportért már kevesebbet kellett fizetni, mint egy hónappal korábban. A ruházkodási cikkek ára 1,3 százalékkal, a háztartási energia ára 0,1 százalékkal, míg a járműüzemanyagoké 0,8 százalékkal csökkent júliushoz képest.
Összességében megállapítható, hogy 2024 januárja óta már toleranciasávon belülre került az infláció[1], ráadásul az év eleji elemzői várakozásokkal szemben az előző hónapokban sem kezdődött el az infláció jelentős gyorsulása. Az augusztusi infláció szintén pozitív meglepetést jelent, amiben a járműüzemanyagok árának havi bázisú csökkenése és az élelmiszerárak stagnálása jelentős szerepet játszott. Óvatosságra adhat okot azonban, hogy a maginfláció 4,6 százalék volt augusztusban, ami azt jelenti, hogy sokkal inkább a gyorsan változó árú termékek inflációja támogatta a fogyasztói árak vártnál kedvezőbb alakulását.