A KSH 2024. június havi előzetes ipari gyorsjelentése szerint az ipari termelés volumene az előző év azonos időszakához képest a nyers adatok szerint 8,2 százalékkal, a munkanaphatástól megtisztított adatok alapján 3,7 százalékkal csökkent. Ugyanakkor az előző hónaphoz viszonyítva, a szezonálisan és munkanaphatással kiigazított adatok szerint 0,5 százalékkal nőtt az ipari termelés volumene.

A 2024. júniusi éves szintű ipari termelés nyers és munkanaphatástól megtisztított adatoknál tapasztalt jelentős eltérés oka, hogy 2024 júniusában 2 munkanappal kevesebb volt, mint 2023 júniusában.

Az előző évi gyenge ipari teljesítmény után a mostani kiigazított adatok szerinti 3,7 százalékos, illetve a 2024. első félévi kumulált 3,3 százalékos volumencsökkenés az idei évre sem ad bizakodásra okot. Bár a mostani előzetes adatoknál nem állnak rendelkezésre a részletes ipari adatok, de a 2024 májusára vonatkozó, 2021-es fix bázishoz viszonyított belföldi és export ipari rendelésállomány erőteljes csökkenésbe fordult. Az ingadozás a korábbi években is tapasztalható volt, azonban a nemzetközi környezet romlása miatt visszaeső export, továbbá a belföldi fogyasztás alacsonyabb szintű stabilizálódása figyelmeztető jelnek tekinthetők.

A bruttó hazai termék növekedésében a szolgáltatási szektor részarányának növekedése mellett még mindig jelentős szerepet játszik az ipari szektor, hiszen az ipar adja a magyar bruttó hazai termék több, mint 20 százalékát. A magas részarány miatt különösen fontos, hogy javuljon az európai konjunktúrahelyzet, és ezáltal növekedjen a kereslet a magyar ipari exporttermékek iránt.

A havi szintű adatokat tekintve az ipari teljesítmény 0,5 százalékponttal nőtt, azonban a nemzetközi környezet továbbra sem kedvező. Ezt jól mutatja, hogy a legnagyobb exportpartner, Németország esetében az IFO intézet konjunktúraindexének feldolgozóipari alindexe jelentősen romlott. A felmérés alapján a jelenlegi helyzet megítélését nagyon rossznak tartották a vállalatok, így a várakozásokat és a rendelésállományt vizsgáló index is csökkent. A kapacitáskihasználtság 6 százalékponttal elmaradt a hosszú távú átlagtól.

Magyarország ipari teljesítménye kis, nyitott gazdaságként jelentősen függ a nemzetközi környezet alakulásától, így a következő időszak ipari termelését is jelentősen meg fogja határozni a legnagyobb exportpartner országok konjunktúrájának alakulása.