A keresetek vásárlóereje márciusban 3,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.

Márciusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 8,6 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest, 714 400 forintra. A bruttó mediánkereset 550 000 forint volt, ami egy év alatt 8,3 százalékos növekedést jelentett. A bérek emelkedése mögött egyrészt a minimálbér és a garantált bérminimum növekedésének közvetlen hatása áll, másrészt azok bérfelhajtó hatásán keresztül közvetetten is érvényesül. A reálkeresetek 3,5 százalékkal nőttek, a fogyasztói árak 4,7 százalékos éves emelkedése mellett.

A bruttó átlagkeresetek növekedése egy év alatt a vállalkozásoknál 8,5 százalék, a költségvetési szférában 8,4 százalék, a nonprofit szektorban pedig 8,6 százalék volt; ezek egy évvel korábban 12,7, 17,4 és 17,9 százalékon alakultak. A harmadik havi összesített éves bérdinamika az egy évvel korábbit 5,4 százalékponttal múlja alul. A vállalati szektorban tavaly egyértelműen a minimálbér és a garantált bérminimum emelkedése határozta meg a növekedést, a költségvetési és nonprofit szektorban viszont a kormányzati béremelések fűtötték a keresetnövekedést. Az idei évben a kormányzati szektorban nem voltak beütemezve nagyobb béremelési programok, ez magyarázza a tavalyinál alacsonyabb bérnövekedési ütemet.

Prognózisunk szerint 2025-ben a bruttó átlagkeresetek 8,4 százalékkal, a reálkeresetek 4,6 százalékkal tovább emelkednek majd.