A magyar gazdaság 2024 negyedik negyedévében 0,4 százalékkal tudott bővülni az előző év azonos időszakához képest. A negyedéves bázisú 0,5 százalékos hazai növekedés az EU élmezőnyébe tartozik. 2025-ben a szolgáltatások bővülése mellett már az építőipar és a mezőgazdaság is várhatóan pozitívan fog hozzájárulni a gazdaság teljesítményéhez.
Hazánk 2024 negyedik negyedéves GDP teljesítménye kedvezőbben alakult az előzetes elemzői várakozásokhoz képest: a KSH gyorsjelentése szerint 2024 negyedik negyedévében a GDP volumene éves bázison a nyers adatok szerint 0,4 százalékkal tudott bővülni. Az előző negyedévhez képest a naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 0,5 százalékos növekedés látható, aminek köszönhetően véget ért a technikai recesszió Magyarországon, sőt negyedéves bázison a magyar növekedés az EU élmezőnyébe tartozik.
Bár az első becslésből konkrét számok nem derülnek ki, azonban a várakozásoknak megfelelően a szolgáltatások hozzájárulása volt a legjelentősebb a gazdasági növekedéshez. A szolgáltatások pozitív hozzájárulása nagyrészben a reálbérek 9,0 százalékot meghaladó növekedésének tudható be, aminek köszönhetően a lakosság anyagi helyzete javulni tudott 2024 folyamán. Ennek is köszönhetően a szolgáltatásokon belül a kereskedelem, a turizmus, az ingatlanügyek, az infokommunikáció, illetve a szállítás és raktározás lehettek a leginkább felülteljesítő ágazatok.
A növekedést ezzel szemben fékezte a mezőgazdaság, az ipar, illetve az építőipar teljesítményének csökkenése. A három nemzetgazdasági ágban az uniós források felfüggesztése miatt elhalasztott beruházások, az aszály okozta termeléskiesés, illetve a visszafogott külső konjunktúrából fakadó gyenge feldolgozóipari teljesítmény jelentette a legnagyobb problémát, a visszaesés is nagyrészt ezen tényezőknek tudható be.
2025-ben a globális gazdasági helyzet átalakulása révén több bizonytalansági tényező nehezíti a hazai gazdaság növekedési kilátásainak előrejelzését. Az orosz-ukrán háború, az energiaárak volatilitása, az Egyesült Államok vámpolitikája, illetve az uniós források körüli bizonytalanságok is kockázatokat hordoznak magukban. Ezzel szemben az amerikai diplomáciai kapcsolatok erősödése, illetve a reálbérnövekedésnek és a gazdasági akciótervnek köszönhetően tovább élénkülő belső kereslet támogathatja a magyar gazdaság bővülését. A termelőre forduló nagyberuházások (pl.: BMW, BYD, CATL) szintén támogatni fogják az export fellendülését, illetve a bruttó hazai termék bővülését.
Sokatmondó, hogy a Századvég konjunktúrakutatásában a vállalatok kereslettel kapcsolatos várakozásai (3,6 indexpont) 2022 áprilisa óta nem voltak ilyen kedvezőek. Emellett 2022 májusa óta nem volt ilyen magas azoknak a vállalatoknak az aránya (9,7 százalék), akik biztosan fognak beruházást végrehajtani a következő év folyamán. A beruházást valószínűleg végrehajtók aránya is 1,5 százalékponttal magasabb, mint az elmúlt év átlagos aránya. A vállalatok tehát a Századvég előrejelzésével összhangban a gazdaság erősödésére számítanak a következő év folyamán: várakozásaink szerint 2025 második félévében már meghaladhatja a 3,0 százalékot a GDP-növekedése Magyarországon.
A Századvég következő előrejelzése 2025 márciusában fog megjelenni.