Novemberben a 15–74 éves foglalkoztatottak háromhavi átlagos létszáma 4 millió 691 ezer fő volt, ez 35,7 ezer fővel kevesebb, mint egy évvel korábban. A foglalkoztatási ráta 65,0 százalék, ami 0,2 százalékpontos csökkenést jelent az egy évvel korábbihoz viszonyítva. A 15–74 éves népesség körében a munkanélküliek száma 230,8 ezer fő volt, a munkanélküliségi ráta pedig 4,7 százalékon alakult. Az előző év azonos időszakhoz viszonyítva a munkanélküliek száma 19,9 ezer fővel, a munkanélküliségi ráta pedig 0,4 százalékponttal nőtt. A munkanélküliség emelkedése mögött állhatnak korcsoportos jellegzetességek, emellett több makrogazdasági folyamat – a globálisan jelentkező autóipari nehézségek, az építőipar lassulása – egyszerre sújtja a munkaerőpiacot, ami a munkáltatókat kivárásra sarkallja.

Az elmúlt év azonos időszakához viszonyítva szeptember-november között a 15-24 éves korosztály foglalkoztatása 2,9 ezer fővel csökkent, a munkanélküliek száma pedig 10,5 ezer fővel növekedett. A legfiatalabb korosztályban a munkanélküliség emelkedése a növekvő aktivitásból fakad, a korcsoport rugalmas munkaerőpiaci jelenléte miatt alacsony kockázati tényezőként tekintünk a jelenségre. Ugyanebben az időszakban a foglalkoztatottak száma a 25–54 éves korosztályban 42,8 ezer fővel csökkent, a munkanélküliek száma pedig 4,5 ezer fővel nőtt. A korcsoport aktivitása az elmúlt két évben szisztematikusan csökkent. Az 55­-74 éves korosztályban a foglalkoztatottak száma 10,1 ezer fővel nőtt, a munkanélküliek száma 4,9 ezer fővel emelkedett. A legidősebb korcsoport foglalkoztatását pozitívan befolyásolja a kedvező adózási környezet.

Várakozásaink szerint 2024 végére a munkanélküliség eléri majd a 4,6 százalékot, majd 2025-re visszatér a piac a korábbi állapotához, amikor magas foglalkoztatás mellett 4,2 százalékra csökken a munkanélküliségi ráta.