2024 novemberében a fogyasztói árak átlagosan 3,7 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához viszonyítva. A hónap folyamán gyorsult az infláció, azonban ez elsősorban a bázishatásoknak tudható be. A strukturális folyamatokat jobban bemutató maginfláció csökkenni tudott az előző hónaphoz képest.

A hónapban az elmúlt év azonos időszakához képest a háztartási energia ára 3,2 százalékkal csökkent. Ezzel szemben a legnagyobb mértékben a szolgáltatások ára (7,0 százalék) emelkedett éves bázison. A járműüzemanyagok esetében az előző év novemberéhez képest 0,7 százalékos drágulás volt látható. Az élelmiszerek ára 4,9 százalékkal emelkedett éves bázison, amihez a liszt 39,3 százalékos, a tej 16,6, illetve a tojás 9,8 százalékos drágulása járult hozzá jelentősebb mértékben. Ugyanakkor a száraztészta 6,4 százalékos és a cukor 5,8 százalékos árcsökkenése kedvezően befolyásolta az élelmiszer-infláció alakulását. A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 0,2 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint az elmúlt év azonos időszakában. A szezonálisan kiigazított maginflációs mutató esetében az előző év novemberéhez képest 4,4 százalékos növekedés látható.

A fogyasztói árak egy hónap alatt átlagosan 0,5 százalékkal növekedtek. Az élelmiszerek ára átlagosan 0,9 százalékkal emelkedett, amihez a legnagyobb mértékben a tojás 11,9 százalékos drágulása járult hozzá. A járműüzemanyagok és a szolgáltatások szintén drágultak az előző hónaphoz viszonyítva, rendre 2,4, illetve 0,2 százalékkal.

Összességében elmondható, hogy az év eleji elemzői várakozásoknál lényegesen kedvezőbben alakultak a 2024-es inflációs folyamatok, így az éves átlagos infláció már biztosan a jegybanki célsávon belül fog mozogni. November folyamán gyorsult az infláció, azonban ez elsősorban a bázishatásoknak tudható be. A strukturális folyamatokat jobban bemutató maginfláció, hacsak kismértékben is, de csökkenni tudott az előző hónaphoz képest.