2024 októberében a fogyasztói árak átlagosan 3,2 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az adat meglehetősen kedvező, hiszen az az inflációs cél (3 százalék) közelében és bőségesen a +/–1 százalékpontos toleranciasávon belül alakult.

Októberben a háztartási energia ára 4,8 százalékkal, a járműüzemanyagok ára pedig 5,2 százalékkal csökkent az egy évvel korábbi szinthez képest. Az előző hónapban az elmúlt évhez képest a szolgáltatások ára (7,2 százalék) emelkedett a legnagyobb mértékben. Az élelmiszerek ára 4,5 százalékkal emelkedett éves bázison, amihez a liszt 38,9 százalékos, illetve a tej 16,8 százalékos drágulása járult hozzá jelentősebb mértékben. Ugyanakkor a száraztészta 7,3 százalékos és a tojás 2,1 százalékos árcsökkenése kedvezően befolyásolta az élelmiszerinfláció alakulását. A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 0,3 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint az elmúlt év azonos időszakában. A szezonálisan kiigazított maginflációs mutató esetében az előző év októberéhez képest 4,5 százalékos növekedés látható.

A fogyasztói árak egy hónap alatt átlagosan 0,1 százalékkal növekedtek. Az élelmiszerek ára átlagosan 0,7 százalékkal nőtt, amihez nagyobb mértékben a liszt és az idényáras élelmiszerek 3,5 százalékos, illetve a vaj, vajkrém 3,4 százalékos drágulása járult hozzá. Ezzel szemben a szolgáltatások árváltozása támogatta az elemzői várakozásoknál kedvezőbb folyamatokat: ehhez legnagyobb mértékben a telefon- és internetszolgáltatások 6,8 százalékos árcsökkenése járult hozzá.

Összességében elmondható, hogy az év eleji elemzői várakozásoknál lényegesen kedvezőbbek az inflációs folyamatok a magyar gazdaságban, aminek köszönhetően az eddig eltelt tíz hónapból kilencszer is jegybanki célsávon belül mozgott a pénzromlási ütem. Az októberi inflációs adat után szinte biztosra vehető, hogy 4 százalék alatt lesz 2024-ben az éves átlagos pénzromlási ütem. A kedvező inflációs folyamatok teret nyithatnának a jegybank számára az újabb kamatcsökkentéshez, azonban a változékony nemzetközi környezetben az árfolyamstabilitás fenntartása kiemelt jelentőségű, így valószínűleg idén már nem várható monetáris lazítás.