2025 januárjában a fogyasztói árak átlagosan 5,5 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához viszonyítva. A pénzromlási ütem gyorsulásában technikai- és bázishatások egyaránt szerepet játszottak, azonban a következő hónapokban várhatóan ismét csökkenhet az infláció.

Januárban a főcsoportok közül az elmúlt évhez képest a szolgáltatások ára (8,5 százalék) emelkedett a legnagyobb mértékben. Az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal emelkedett éves bázison, amihez a liszt 43,2 százalékos, a tej 25,0 százalékos, illetve a tojás 23,8 százalékos drágulása járult hozzá jelentősebb mértékben. Ugyanakkor a száraztészta 3,6 százalékos és a margarin 2,9 százalékos árcsökkenése kedvezően befolyásolta az élelmiszerinfláció alakulását. A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 0,8 százalékkal kellett többet fizetni, mint az elmúlt év azonos időszakában. A járműüzemanyagok esetében az előző év januárjához képest 11,8 százalékos drágulás volt látható. A szezonálisan kiigazított maginflációs mutató esetében az előző év januárjához képest 5,8 százalékos növekedés látható.

Havi bázison a legjelentősebb átárazások januárban szoktak megtörténni, aminek köszönhetően egy hónap alatt átlagosan 1,5 százalékkal növekedtek az árak. Az élelmiszerek ára átlagosan 1,9 százalékkal emelkedett, amihez a legnagyobb mértékben a tej 5,8 százalékos, illetve az étolaj 5,1 százalékos drágulása járult hozzá. A járműüzemanyagok és a szolgáltatások szintén drágultak az előző hónaphoz viszonyítva, rendre 2,7, illetve 2,2 százalékkal.

Minden év első hónapjában az előző év fogyasztása alapján változik a termékek súlyozása az inflációs kosárban. A főcsoportok közül az élelmiszerek súlya nem változott jelentősen, azonban az éttermi étkezés súlya jelentősen megnőtt (2,8 százalékról 3,2 százalékra). Ez azt jelenti, hogy a lakossági fogyasztásban az éttermi étkezés meghatározóbbá vált. A ruházkodási cikkek súlya 0,6 százalékponttal 4,08 százalékra nőtt, azonban a tartós fogyasztási cikkeké több, mint 0,6 százalékponttal 7,56 százalékra csökkent. Az enyhe időjárásnak és az energiatakarékosságnak köszönhetően a háztartási energia súlya 0,46 százalékponttal lett alacsonyabb, így 4,29 százalékra változott. Fontos még kiemelni a járműüzemanyagok súlyának több, mint 1,2 százalékpontos (2025: 7,29 százalék) növekedését is: az inflációs folyamatok előrejelzését mindig nehezíti az üzemanyagárak prognózisa, ennek jelentőségét tovább emeli a növekvő súly.

Összességében elmondható, hogy a januári infláció valamelyest magasabban alakult a várakozásoknál, azonban a kedvezőbbé váló bázishatásoknak köszönhetően a következő hónapokban ismételten csökkenhet az infláció.