2025 májusában a bérek vásárlóereje tovább növekedett, a reálbéremelkedés 3,2 százalékon alakult az elmúlt év azonos időszakához képest. A bruttó béremelkedés mértéke elérte a 7,8 százalékot, míg a bruttó mediánkereset értéke 7,9 százalékkal haladta meg a 2024. májusi értéket.

A Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján az év ötödik hónapjában a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 702 800 forintra emelkedett, ami 7,8 százalékos növekedést jelent az elmúlt év azonos időszakához viszonyítva. A bruttó medián kereset értéke 562 300 forint volt, ami 7,9 százalékos növekedést jelent a tavaly májusi adathoz képest. A nettó átlagkereset 7,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, ezzel 483 000 forinton alakult. A bérek dinamikus növekedésére továbbra is közvetlen hatással van a januári minimálbér és garantált bérminimum emelése, illetve ezek bérfelhajtó hatása közvetetten is jelentkezik. A reálkeresetek 3,2 százalékkal nőttek a fogyasztói árak 4,4 százalékos emelkedése mellett.

Májusban a bruttó átlagkereset növekedése a vállalkozásoknál 7,4 százalék, a költségvetési szférában 9,0 százalék, míg a nonprofit szektorban 8,3 százalék volt. Májusban a vállalati szektorban mérték a legmagasabb átlagos bruttó keresetet, 711 300 forintot. Ugyanez az érték a nonprofit szektorban 710 300 forintot, míg a költségvetési szférában 670 300 forintot tett ki.

A teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresetének kvintilisek szerinti bontását vizsgálva megfigyelhető, hogy mind az öt csoportban egyaránt emelkedtek a bruttó- és a reálkeresetek is az előző év azonos időszakához képest. A negyedik kvintilis mutatta a legnagyobb mértékű keresetnövekedést: 10,1 százalékkal emelkedett a bruttó átlagkereset a január és május közötti időszakban az elmúlt év ugyanezen időszakához viszonyítva. Ez a dinamika főként a hiányszakmákban jelentkező munkaerőhiány bérfelhajtó hatásával magyarázható.

Prognózisunk szerint a bruttó bérek 2025-ben 9,5 százalékkal, míg 2026-ban 7,2 százalékkal emelkedhetnek majd tovább.