A Központi Statisztikai Hivatal adatközlése szerint a kiskereskedelem naptárhatással megtisztított forgalma 2024-ben 2,6 százalékkal haladta meg a megelőző évi értéket. A kiskereskedelmi forgalom növekedése mögött az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem 3,7, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 2,4 százalékos bővülése, az üzemanyag-kiskereskedelem 0,1 százalékos mérséklődése áll. 2023-ban a rendkívül magas infláció visszavetette a háztartások fogyasztását és a kiskereskedelemben elköltött jövedelem is szűkült, így az elmúlt évben mért 2,6 százalékos növekedés egy óvatos, de mindenképp pozitív irányú változásnak tekinthető.
2024 decemberében a kiskereskedelem naptárhatástól megtisztított teljesítménye 0,1 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakát. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 1,2, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 0,5 százalékkal bővült a forgalom. Az üzemanyag-kiskereskedelemben, 6,9 százalékkal mérséklődött az értékesítés volumene az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az üzemanyag-kiskereskedelem visszaesése főképp a bázishatással magyarázható, ugyanis 2023 decemberében megemelkedett a hazai üzemanyag-fogyasztás a 2024. január 1-jén életbe lépő jövedéki adó emelkedés miatt.
A 2024 decemberében a szezonális és naptárhatással kiigazított adatok szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene 1,2 százalékkal maradt el az előző havitól, amelyet részben a novemberre előrehozott karácsonyi vásárlások és a kiutazó turizmus növekedése magyaráz.
A legfrissebb adatok alapján 2024 január-november között a bruttó átlagkeresetek 13,5 százalékkal, a reálkeresetek átlagosan 9,5 százalékkal bővültek, azonban ennek csak egy része csapódott le a kiskereskedelmi volumennövekedésben. A háztartások egy része a megnövekedett jövedelem ellenére óvatosabban gazdálkodik és megemelte a jövedelmén belül a felhalmozási kiadásokat, másrészt a fogyasztási szerkezet is átalakult. Míg az első háromnegyed évben a háztartások fogyasztása 8,1 százalékos növekedést produkált év/év alapon, addig a kiskereskedelem forgalma ugyanebben az időszakban 4,6 százalékkal bővült. Az elmúlt közel két évben a fogyasztási kiadások mindösszesen 40 százaléka csapódott le a kiskereskedelmi forgalomban. A kiskereskedelmi forgalomba nem tartozik bele a gépjárművek és gépjárműalkatrészek forgalma, amik decemberben 20 százalékkal bővültek, továbbá nyertese lehet még a szerkezet átalakulásnak a turizmus és a vendéglátás is.