Makromonitor – 2024. augusztus

 

Augusztusi ülésén a jegybank Monetáris Tanácsa az előző hónap alapkamat-csökkentése után megszakította a monetáris lazítást. Ennek köszönhetően jelenleg hazánkban az alapkamat (és az irányadó kamat is) 6,75 százalékon áll.

A kiskereskedelmi üzletek forgalma júniusban a nyers és a naptárhatással megtisztított adatok alapján egyaránt 2,6 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Ezen belül az élelmiszer és élelmiszer jellegű vegyeskereskedelem 3,2 százalékkal, a nem élelmiszertermék jellegű kereskedelem 3,6 százalékkal, míg az üzemanyag‑kiskereskedelem forgalmi volumene 0,5 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva.

Az adott havi, a magyar gazdaság aktuális állapotáról visszajelzést nyújtó SZIGMA CI indikátor 2024. július hónapig mért értéke –0,252 indexérték volt. Ez az előző havi –0,115 indexértékhez képest gyengülést mutat. Ez azt jelenti, hogy a magyar gazdaság továbbra is a historikus trendérték alatt növekedett.

A másik mutató, a SZIGMA LEAD – amely egy rövid távú, a magyar gazdaság jövőjére vonatkozó előrejelző indikátor – legfrissebb előrejelzése szerint az előrejelzési horizont végéig trend feletti növekedést jelez, azonban az előrejelzési horizont végére egy enyhe gyengülést vetít előre.

2024 júliusában a fogyasztói árak átlagosan, éves bázison 4,1 százalékkal nőttek.

Júliusban a háztartási energia ára átlagosan 4,5%-kal csökkent

Részben a bázishatások 2023. szeptemberi kiépülésének is köszönhetően a háztartási energia átlagos árcsökkenése júliusban 4,5 százalék volt az előző év azonos időszakához viszonyítva. A háztartási energián belül a vezetékes gáz ára 9,3, a brikett és koksz ára 4,5, az elektromos energiáé pedig 2,1 százalékkal csökkent az elmúlt egy év folyamán. A palackos gázért szintén 0,4 százalékkal kevesebbet kellett fizetni.

• A Szigma-indikátorrendszerről

SZIGMA (Századvég Index a Gazdasági Momentum Alakulásáról) a Századvég által a hazai gazdaságra fejlesztett egyidejű és előidejű indikátorrendszer.

A gazdaságpolitikai döntéshozók, illetve az elemzők számára rendkívül fontos, hogy a gazdaság mindenkori állapotáról pontos képet kapjanak, ám a statisztikai adatok sok esetben csak jelentős késéssel állnak rendelkezésre. A SZIGMA-indikátorok ezzel szemben a tárgyhót követő 30 napon belül információt szolgáltatnak a konjunktúra- és az üzleti ciklus alakulásáról, havi rendszerességgel.

Az indikátorrendszer két mutatóból áll, a SZIGMA CI-ből, ami a gazdaság jelenlegi állapotát, azaz az egyidejű változókból kinyert információkat sűríti össze, és a SZIGMA LEAD-ből, amely a várható gazdasági pályáról ad előzetes információt. A pozitív CI-index azt jelenti, hogy a gazdasági növekedés magasabb, mint a korábbi trendértéke, negatív értéke pedig azt, hogy a növekedés a historikus trendnél alacsonyabb. A SZIGMA LEAD-indikátor egy rövidtávú, 9 hónapos időszakra ad előrejelzést. Ha a SZIGMA LEAD-indikátor pozitív, abban az esetben a növekedés 9 hónap múlva (azaz háromnegyed évvel később) várhatóan magasabb lesz a trendértéknél, ha ezzel szemben negatív, a növekedés szintje a közeljövőben trend alatti lesz.