Szeptemberben kismértékben csökkent a foglalkoztatás: a 15–74 éves foglalkoztatottak háromhavi átlagos létszáma 4 millió 709 ezer fő volt, ez 1,1 ezer fővel kevesebb, mint egy évvel korábban. A foglalkoztatási ráta 65,2 százalék, ami 0,3 százalékpontos emelkedést jelent az egy évvel korábbihoz viszonyítva. A 15–74 éves népesség körében a munkanélküliek száma 224,6 ezer fő volt, a munkanélküliségi ráta pedig 4,6 százalék. Az előző év azonos időszakhoz képest a munkanélküliek száma 26,3 ezer fővel, a munkanélküliségi ráta 0,5 százalékponttal nőtt.

Az elmúlt év azonos időszakához viszonyítva, július és szeptember között a 15–24 éves korosztály foglalkoztatása 5,7 ezer fővel csökkent, a munkanélküliek száma pedig 17,8 ezer fővel több lett. A legfiatalabb korosztályban a munkanélküliség emelkedése a magasabb aktivitásból fakad, a korcsoport rugalmas munkaerőpiaci jelenléte miatt erre időszakos jelenségként tekinthetünk. Ugyanebben az időszakban a foglalkoztatottak száma a 25–54 éves korosztályban 12,9 ezer fővel csökkent, a munkanélküliek száma pedig 2,7 ezer fővel nőtt. A korcsoport aktivitása az elmúlt két évben szisztematikusan csökken. Az 55­–74 éves korosztályban a foglalkoztatottak száma 17,6 ezer fővel nőtt, a munkanélküliek száma 5,8 ezer fővel emelkedett. A legidősebb korcsoport foglalkoztatását pozitívan befolyásolja a kedvező adózás.

Várakozásaink szerint a foglalkoztatás további bővülése mellett 2024-ben még folytatódhat a munkanélküliség kismértékű emelkedése, azaz sokan a korábban inaktív háztartásból a munkaerőpiacra lépve nem tudnak rögtön elhelyezkedni, csak lassabban találnak munkát, ám 2025-től a munkanélküliség ismét tartós csökkenése veheti kezdetét.