A KSH gyorsjelentése szerint a 2025. március hónapra vonatkozó építőipari termelés volumene éves szinten (3,4 százalékkal) csökkent, miközben havi bázison (0,7 százalékkal) emelkedett. Az építőipar teljesítményében a korábban bevezetett állami intézkedések, az állami beruházások volumennövekedése, illetve a gyárépítési programok 2025 második felétől éreztethetik a hatásukat.
A gyorsjelentés szerint az építőipari termelés volumene az előző év azonos időszakához képest, a nyers adatok alapján, 3,4 százalékkal esett vissza. A visszaeséshez elsősorban a két építményfőcsoport közül az egyéb építmények (8,9 százalékos) csökkenése járult hozzá. Az épületek építésére vonatkozó teljesítmény esetében hozzávetőlegesen stagnálás (0,1 százalékkal csökkent) látható. 2025. első negyedévében az építőipar termelői ára az előző év azonos időszakához képest 5,4 százalékkal, az előző negyedévhez képest pedig 2,2 százalékkal emelkedett.
Pozitívumként érdemes kiemelni, hogy a rövid távú változást jelző index, az előző hónaphoz viszonyított, szezonálisan és munkanaphatással kiigazított adatok szerint az építőipar teljesítménye 0,7 százalékkal erősödött. Ez az elmúlt időszak építőipari teljesítményét tekintve reménykeltő lehet, de majd a következő időszak adatai mutatják meg, hogy ez egy egyszeri hatás vagy egy trendszerű erősödés kezdetét jelenti.
A közeljövőben reményt jelenthet, hogy a 2025 márciusában megkötött új szerződéskötések volumenének csökkenése ellenére a
2025. március végi szerződésállomány volumene az előző év azonos időszakához képest 3,8 százalékkal növekedett.
A tárgyhó végi szerződésállomány növekedése leginkább az egyéb építmények (20,7 százalékos) javulásának volt köszönhető.
Szintén kedvező tendenciát mutat, hogy
a 2025. március végi szerződésállomány az előző hónaphoz képest 2,4 százalékkal emelkedett.
Az építményfőcsoportok összesített kumulált növekedése ellenére a két építményfőcsoport közül az épületek építésére vonatkozó szerződésállomány alakulása az előző hónaphoz képest 0,8 százalékkal gyengült. A havi bázisú növekedés így teljes mértékben az egyéb épületek építésének 6,3 százalékos növekedésére vezethető vissza.
Az épületek építése a lakásépítések mellett a kereskedelmi ingatlanokra is vonatkozik, amellyel kapcsolatban az MNB félévente kereskedelmiingatlan-piaci jelentést[1] publikál. A jelentés szerint a kereskedelmi ingatlanokhoz tartozó teljesítményre több makrogazdasági folyamat van hatással. A turizmus bővülése mellett a kiskereskedelmi forgalom is folyamatosan növekszik, így az ehhez tartozó kihasználtsági mutatók is javultak. A jelentés szerint 2025-ben továbbra is a növekedés motorja a bővülő fogyasztás lehet. Az irodapiacon és az ipari logisztikai piacon a kihasználtság javult, ugyanakkor az újonnan átadni tervezett területek átadásai erre a folyamatra is hatással lehetnek.
Az építőipari termelés adatait érdemes fix bázison is áttekinteni, azért, hogy érdemben lássuk, hogy a mostani teljesítmény szintje hol helyezkedik el. 2025 februárjában az építőipar teljesítménye a 2010-es évek második feléhez képest még mindig magas szinten áll, azonban változatlanul erősíteni szükséges az építőipari ágazat teljesítményét annak érdekében, hogy egy jelentősebb GDP-bővülés megvalósulhasson.
A korábban bevezetett gazdasági intézkedések, úgy, mint a Vidéki Otthonfelújítási Program, az új lakóingatlanok értékesítésére vonatkozó 5 százalékos kedvezményes áfa fenntartása, a lakásépítési projektek megindításának ösztönzése, a nyugdíjcélú megtakarítások lakáscélú felhasználás lehetőségének biztosítása, a gyárépítési program, vagy éppen az energetikai fejlesztési program hatása 2025 második felétől már jelentősebben éreztetheti hatását a gazdaságban.
[1] MNB 2025. március havi kereskedelmi ingatlan-piaci jelentése https://www.mnb.hu/kiadvanyok/jelentesek/kereskedelmiingatlan-piaci-jelentes