2025 júniusában a fogyasztói árak átlagosan 4,6 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához viszonyítva, míg az előző hónaphoz képest mindösszesen 0,1 százalékkal emelkedtek az árak.
Júniusban a főcsoportok közül az elmúlt évhez képest a háztartási energia ára emelkedett a legnagyobb mértékben. A főcsoport inflációjában a vezetékes gáz 18,4 százalékos áremelkedése játszotta a legnagyobb szerepet. A vezetékes gáz hatósági áras termék a lakossági fogyasztók esetében pedig két árkategória létezik – az átlagfogyasztás mértékéig terjedő rezsicsökkentett ár, utána pedig a lakosság számára nyújtott piaci ár. A lakossági földgáz átlagára a két fogyasztási komponens átlagából számítva a fogyasztás mennyiségétől függ, így a megnövekedett gázfogyasztásnak köszönhető a kiugró adat. Az élelmiszerek ára 6,2 százalékkal nőtt, amihez legnagyobb mértékben a tojás (26,0 százalék), a liszt (24,4 százalék), az étolaj (22,2 százalék), illetve a kávé (20,3 százalék) drágulása járult hozzá. Ezzel szemben az árrésszabályozásnak is köszönhetően a margarin ára 31,2 százalékkal, a tejtermékeké pedig 7,2 százalékkal csökkent. A szolgáltatások éves bázisú inflációja tovább csökkent júniusban (5,4 százalék), azonban még mindig a jegybanki célsávon felül alakult. Az áremelkedéshez a postai szolgáltatások 11,3 százalékos, illetve a testápolási szolgáltatások 10,1 százalékos áremelkedése járult hozzá jelentősebb mértékben. A tartós fogyasztási cikkek ára 2,6 százalékkal emelkedett.
Egy hónap alatt átlagosan 0,1 százalékkal nőttek a fogyasztói árak. A teljes fogyasztói kosáron belül az élelmiszerek ára átlagosan 0,1 százalékkal nőtt, azonban a vendéglátási szolgáltatások nélkül már 0,2 százalékos csökkenés látható. Az élelmiszerek közül az előző hónaphoz képest az étolaj ára 2,4 százalékkal, a tojásé 1,8 százalékkal csökkent. A szolgáltatások ára átlagosan 0,6 százalékkal emelkedett, amiben az üdülési szolgáltatások 3,7 százalékos és a múzeumi belépők 2,3 százalékos áremelkedése játszotta a legnagyobb szerepet.
Az adatok alapján vegyes kép bontakozik ki a júniusi inflációs folyamatokról. Az élelmiszerinfláció éves bázison kismértékben gyorsult, ez azonban leginkább a vendéglátási szolgáltatások áremelkedésének és a bázishatásoknak volt köszönhető. Emellett több alapvető élelmiszer ára is csökkenni tudott az árrésszabályozásnak köszönhetően. A szolgáltatások inflációja lassult éves bázison, ami szintén pozitívumként értékelendő. A legnagyobb negatív meglepetést a háztartási energia áremelkedése jelentette a hónap folyamán, amelynek a hozzájárulása a júniusi inflációhoz meghaladta a 0,3 százalékpontot. Várakozásaink szerint az oldalazó trend a következő hónapok folyamán is megmarad, 2025-ben a 4 és 5 százalékos sáv között alakulhat a pénzromlási ütem.